Resultat Maraton-SM 2014

Här är resultaten från helgens tävlingar.

Blå Lopp 1. K-1 H-18.   Start 10:00 (5 varv, 4 Lyft )
Placering Start nr. Efternamn Förnamn Organisation Tot. tid
1 5 Friman Albert Waxholms Kanotsällskap 01:45:41,1
2 7 Thoresson Nils Västerås Kanotförening 01:45:42,3
3 6 Ask Adam Westerviks Kanotklubb 01:47:12,6
4 8 Lundin Calle Waxholms Kanotsällskap 01:47:21,9
5 2 Landenstad Philip Kajakklubben Eskimå 01:51:35,3
6 10 Bertilsson Alexander Västerås Kanotförening 01:52:33,5
7 11 Åkesson Andreas Ängelholms Rodd & Kanot 01:52:38,4
8 4 Nathell Pontus Ängelholms Rodd & Kanot 01:53:06,0
9 9 Ahlin-Hamberg Lucas Stockholms Paddlarklubb 01:58:00,2
1 Carlsson Dominiq Malmö Kanotklubb DNF
3 Ahlin-Hamberg Ludvig Stockholms Paddlarklubb DNS
Orange Lopp 2. K-1 D-18.   Start 10:03 (4 varv, 3 Lyft )
Placering Start nr. Efternamn Förnamn Organisation Tot. tid
1 96 Sletsjøe Anna Strand Kajakk Klubb 01:34:06,7
2 98 Ringqvist Moa Waxholms Kanotsällskap 01:34:07,3
3 97 Zagòrska Anna Bengtsfors BoIS 01:35:15,5
99 Gustafsson Frida Waxholms Kanotsällskap DNS
Vit Lopp 3. K-1 H-16.   Start 10:06 (3 varv, 2 Lyft )
Placering Start nr. Efternamn Förnamn Organisation Tot. tid
1 12 Axelsson Gustav Nyköpings Kanotklubb 01:05:26,1
2 13 Wedebrand Adam Lidköpings Kanotförening 01:05:32,6
3 23 Nydal Eide Gunnar Strand Kajakk klubb 01:05:33,2
4 8 Olofsson Hugo Malmö Kanotklubb 01:06:38,1
5 10 Andersson Anton Katrineholms Kanotklubb 01:08:13,6
6 11 Nilsson Jacob Lödde Kanotklubb 01:11:13,1
7 6 Cederlöf Joel Westerviks Kanotklubb 01:12:52,5
8 9 Bladh Oskar Lidköpings Kanotförening 01:13:58,4
9 14 Tornebjer Jonathan Fridhemskanotisterna 01:14:53,2
10 7 Svedman Birger Nynäshamns Segelsällskap Kanot 01:15:26,5
11 15 André Kalle Nyköpings Kanotklubb 01:16:02,8
12 17 Andersson Filip Nynäshamns Segelsällskap Kanot 01:16:05,3
13 16 Nord Albin Lödde Kanotklubb 01:17:04,5
14 19 Kihlbert Joel Lödde Kanotklubb 01:20:35,9
15 22 Bemm Rickard Nynäshamns Segelsällskap Kanot 01:22:15,3
16 24 Peters Johan Malmö Kanotklubb 01:22:59,2
17 3 Eckervad Tobias Växjö Kanot Club 01:25:10,1
18 1 Bärtås Olof Växjö Kanot Club 01:25:15,3
19 5 Svantesson Erik Karlstads Paddlarklubb 01:33:05,5
2 Uggla Erik Jönköpings Kanotklubb DNF
18 Roos Jonathan Fridhemskanotisterna DNF
21 Gustavsson Viktor Karlstads Paddlarklubb DNF
4 Hansson Christoffer Växjö Kanot Club DNS
20 Ek Ludvig Katrineholms Kanotklubb DNS
Grön Lopp 4. K-1 D-16.   Start 10:09 (3 varv, 2 Lyft )
Placering Start nr. Efternamn Förnamn Organisation Tot. tid
1 5 Sander Maja Malmö Kanotklubb 01:14:41,8
2 10 Löf Jessica Tibro Kanotklubb 01:16:25,5
3 12 Fransson Elin Malmö Kanotklubb 01:18:20,4
4 7 Lindén Moa Nyköpings Kanotklubb 01:20:46,3
5 11 Kolvereid Moa Hofors Kanotklubb 01:21:33,1
6 13 Lundberg Emelie Lidköpings Kanotförening 01:34:54,2
7 1 Begander Hanna Malmö Kanotklubb 01:35:23,5
8 16 Folkell Malin Lödde Kanotklubb 01:48:23,4
8 Sackbrook Hannah Jönköpings Kanotklubb DNF
9 Lagerstam Julia Malmö Kanotklubb DNF
2 Sjöstrand Agnes Växjö Kanot Club DNS
3 Handzic Amna Malmö Kanotklubb DNS
4 Lindström Maria Westerviks Kanotklubb DNS
6 Lindgren Linnea Västerås Kanotförening DNS
14 Nordström Johanna Huskvarna Kanotklubb DNS
15 Andersson Johanna Jönköpings Kanotklubb DNS
Orange Lopp 5. K-1 H-14.   Start 10:12 (2 varv, 1 Lyft )
Placering Start nr. Efternamn Förnamn Organisation Tot. tid
1 14 Kernen Dennis Katrineholms Kanotklubb 00:44:09,2
2 15 Granström Isak Ängelholms Rodd & Kanot 00:45:13,0
3 10 Lija William Lidköpings Kanotförening 00:49:29,5
4 8 Andersson Erik Nyköpings Kanotklubb 00:50:25,1
5 9 Lindén Magnus Nyköpings Kanotklubb 00:50:51,1
6 13 Einebrant Hampus Katrineholms Kanotklubb 00:52:05,2
7 1 Svalberg Alexander Karlstads Paddlarklubb 00:53:06,5
8 16 Westberg Vilgot Lidköpings Kanotförening 00:54:27,8
9 7 Bertilsson Sebastian Karlstads Paddlarklubb 00:55:48,5
10 5 Edlind Otto Waxholms Kanotsällskap 00:57:06,3
11 20 Brodén Karl Nyköpings Kanotklubb 00:57:24,5
12 2 Berg William Nyköpings Kanotklubb 00:59:54,1
13 24 Claesson Albert Lödde Kanotklubb 01:00:29,6
14 27 Kentell Benjamin Lödde Kanotklubb 01:01:01,8
15 17 Wöhrer Anton Bengtsfors BoIS 01:02:12,6
16 26 Abrahamsson Ask Näsets Paddlarklubb 01:02:16,6
17 19 Frykstedt Mattias Karlstads Paddlarklubb 01:03:20,5
18 18 Lundberg Oscar Lidköpings Kanotförening 01:05:30,6
19 3 Lundberg Alfred Lidköpings Kanotförening 01:05:44,4
20 22 Larsson Pontus Karlstads Paddlarklubb 01:05:49,8
21 12 Nilsson Gustav Lödde Kanotklubb 01:11:45,6
6 Bertilsson Linus Karlstads Paddlarklubb DNF
11 Gauffin Gustav Brunnsvikens Kanotklubb DNF
21 Friedman Joseph Brunnsvikens Kanotklubb DNF
25 Nydal Eide Gunnar Strand Kajakk Klubb DNS
Gul Lopp 6. K-1 D-14.   Start 10:15 (2 varv, 1 Lyft )
Placering Start nr. Efternamn Förnamn Organisation Tot. tid
1 1 Sander Thea Malmö Kanotklubb 00:50:42,4
2 5 Thorn Hanna Bengtsfors BoIS 00:51:49,5
3 6 Gustavsson-Aasen Claudia Bengtsfors BoIS 00:52:34,7
4 9 Sackbrook Paula Jönköpings Kanotklubb 00:52:48,6
5 10 Gustafsson-Lönnroth Rebecka Nyköpings Kanotklubb 00:52:58,0
6 7 Johansson Alva Huskvarna Kanotklubb 00:56:10,3
7 8 Weiler Johanna Ängelholms Rodd & Kanot 00:59:44,2
8 14 Fröslee-Jonsson Julia Malmö Kanotklubb 01:03:32,3
9 11 Nordström Amanda Huskvarna Kanotklubb 01:10:23,0
3 Carlsson Ida Westerviks Kanotklubb DNF
12 Ohrås Elsa Malmö Kanotklubb DNF
13 Olsén Märta Lidköpings Kanotförening DNF
2 Illlovaara Jonna Bengtsfors BoIS DNS
4 Thor Ebba Bengtsfors BoIS DNS
Gul Lopp 7. K-1 H-22.   Start 12:45 ( 7 varv, 6 Lyft )
Placering Start nr. Efternamn Förnamn Organisation Tot. tid
1 47 Vold Eivind Oslo Kajakklubb 02:18:51,1
2 39 Jaruta Rasmus Kungälvs Kanotklubb 02:19:02,7
3 43 Svensson Emil Bråvikens Kanotklubb 02:20:06,9
4 38 Nathell Martin Ängelholms Rodd & Kanot 02:21:13,2
5 42 Torstensson Emil Bråvikens Kanotklubb 02:23:18,0
6 45 Ljungberg Björn Malmö Kanotklubb 02:26:08,4
7 34 Seger Jimmy Stockholms Paddlarklubb 02:32:57,5
36 Friman Fredrik Waxholms Kanotsällskap DNF
40 Minde Morten Strand Kajakk Klubb DNF
44 Nyholm Emil Kanotsällskapet Ägir DNF
46 Sletsjøe Karl Anders Strand Kajakk Klubb DNF
35 Forsberg Isak Västerås Kanotförening DNS
37 Winberg Emil Kanotsällskapet Ägir DNS
41 Lindberg Joakim Finspångs Kanotklubb DNS
Blå Lopp 8. K-1 D-22.   Start 12:48 (6 varv, 5 Lyft )
Placering Start nr. Efternamn Förnamn Organisation Tot. tid
1 32 Johansson Johanna Lödde Kanotklubb 02:17:52,1
34 Seger Julia Stockholms Paddlarklubb DNF
30 Levemyr Emma Näsets Paddlarklubb DNS
31 Nilsson Amanda Malmö Kanotklubb DNS
33 Lindblad Mikaela Kajakklubben Eskimå DNS
35 Nielsen Alexandra Malmö Kanotklubb DNS
36 Pflug Karen Malmö Kanotklubb DNS
Orange Lopp 9. K-1 H-27, H-40, H-45. Start 15:45 (4 varv, 3 Lyft )
Placering Start nr. Efternamn Förnamn Organisation
1 32 Siverbrant Magnus Kungälvs Kanotklubb 01:24:38,1
2 30 Andersson Erik Kanotklubben Bris 01:40:53,6
3 33 Rylander Anders Näsets Paddlarklubb 01:43:09,1
31 Diderichsen Öjvind Fridhemskanotisterna DNS
Gul H-40
1 65 Svendsen Fleming Helsingør 01:25:11,1
2 62 Thorild Jens Näsets Paddlarklubb 01:28:10,3
3 64 Jonsson Peter Westerviks Kanotklubb 01:29:21,2
4 63 Ask Peter Westerviks Kanotklubb 01:29:58,1
61 Skärskog Johan Malmö Kanotklubb DNF
60 Dietz Christian Bengtsfors BoIS DNS
Blå H-45
1 67 Lyk-Jensen Jens Gladsaxe Kano- & Kajakklub 01:25:06,8
2 64 Lindén Pär Nyköpings Kanotklubb 01:27:01,6
3 63 Stålspets Simon Kanotsällskapet Ägir 01:27:58,4
4 60 Edhag Thomas Bråvikens Kanotklubb 01:31:12,7
5 61 Torstensson Jonny Bråvikens Kanotklubb 01:34:59,3
6 66 Carlsson Stefan Westerviks Kanotklubb 01:35:58,4
7 62 Svensson Robert Bråvikens Kanotklubb 01:40:41,0
8 68 Abrahamsson Sven Näsets Paddlarklubb 01:47:29,1
65 Rona Peter Webbklubben Paddel DNF
Vit Lopp 10. K-1 H-50, H-60.   Start 15:48 (4 varv, 3 Lyft )
Placering Start nr. Efternamn Förnamn Organisation
1 42 Orban Peter Lödde Kanotklubb 01:30:14,3
2 45 Seger Bengt Stockholms Paddlarklubb 01:30:15,8
3 41 Johansson Nils Lödde Kanotklubb 01:34:56,2
4 47 Lewihn Anders Westerviks Kanotklubb 01:39:41,9
5 44 Andersson Håkan Näsets Paddlarklubb 01:40:49,8
6 48 Pontes Pedro Näsets Paddlarklubb 01:48:05,2
40 Olsson Jerker Kungälvs Kanotklubb DNS
43 Svensson Martin Malmö Kanotklubb DNS
46 Löf Anders Tibro Kanotklubb DNS
Grön H-60
1 34 Karldén Torbjörn PK Delfinen 01:37:12,9
2 31 Andersson Stefan Näsets Paddlarklubb 01:39:33,0
3 33 Welander Bo Tibro Kanotklubb 01:43:14,8
30 Eriksson Ulf Lidköpings Kanotförening DNS
32 Hayenhjelm Hans Örnsbergs Kanotsällskap DNS
Blå Lopp 11. K-1 D-45.   Start 15:51 (4 varv, 3 Lyft )
Placering Start nr. Efternamn Förnamn Organisation
1 50 Berglund-Lindbäck Eva Brunnsvikens Kanotklubb 01:42:21,4
2 52 Pflug Karen Malmö Kanotklubb 01:45:25,0
51 Lovén Tussi Brunnsvikens Kanotklubb DNS
53 Bertram Pernille DNS
Orange Lopp 13. K-1 P-02, P-03.   Start 15:54 (1 varv, 1 Lyft )
Placering Start nr. Efternamn Förnamn Organisation Tot. tid
1 72 Hedin Eric Karlstads Paddlarklubb 00:31:13,9
2 71 Djurström Odebrink Erik Kajakklubben Eskimå 00:31:19,3
3 70 Roos Oskar Fridhemskanotisterna 00:31:53,2
4 73 Kullman Nils Stockholms Paddlarklubb 00:35:58,4
74 Holgersson Liam Malmö Kanotklubb DNS
Grön P-03
1 82 Lagerstam Hugo Malmö Kanotklubb 00:29:54,6
2 80 Edhag Anton Bråvikens Kanotklubb 00:33:19,3
3 83 Illovaara Felix Bengtsfors BoIS 00:36:39,8
4 81 Djurström Odebrink Jacob Kajakklubben Eskimå 00:37:03,5
5 84 Folkell Hampus Lödde Kanotklubb 00:45:40,5
Vit Lopp 14. K-1 F-02, F-03.   Start 15:57 (1 varv, 1 Lyft )
Placering Start nr. Efternamn Förnamn Organisation Tot. tid
1 80 Klahr Agnes Huskvarna Kanotklubb 00:30:50,4
2 81 Engvall Elin Huskvarna Kanotklubb 00:30:53,2
3 82 Persson Thea Kajakklubben Eskimå 00:31:21,3
4 83 Wedebrand Martina Lidköpings Kanotförening 00:35:56,8
Gul F-03
1 72 Sackbrook Luise Jönköpings Kanotklubb 00:32:35,2
2 73 Einebrant Jasmine Katrineholms Kanotklubb 00:32:37,9
3 78 Abrahamsson Yrla Näsets Paddlarklubb 00:33:49,9
4 77 Jönsson Alice Malmö Kanotklubb 00:37:44,7
5 76 Nilsson Tilde Malmö Kanotklubb 00:39:15,1
6 74 Lundberg Clara Lidköpings Kanotförening 00:42:26,2
70 Wöhrer Matilda Bengtsfors BoIS DNS
71 Thor Agnes Bengtsfors BoIS DNS
75 Nyman Elin Lödde Kanotklubb DNS

Söndagens tävlingar

Vit Lopp 15. K-2 H-18. Start 10:00 (4 varv, 3 Lyft )
Placering Start nr. Efternamn Förnamn Organisation Tot. tid
1 94 Friman
Lundin
Albert
Calle
Waxholms Kanotsällskap 01:22:04,0
2 96 Bertilsson
Thoresson
Alexander
Nils
Västerås Kanotförening 01:24:56,7
3 95 Ask
Cederlöf
Adam
Joel
Westerviks Kanotklubb 01:28:59,2
4 92 Hansson
Albrektsson
Niclas
Stefan
Halmstad Kanotklubb 01:29:31,2
93 Ahlin-Hamberg
Ahlin-Hamberg
Lucas
Ludvig
Stockholms Paddlarklubb DNS
97 Olofsson
Carlsson
Hugo
Dominiq
Malmö Kanotklubb DNS
Vit Lopp 16. K-2 D-18. Start 10:00 (4 varv, 3 Lyft )
Placering Start nr. Efternamn Förnamn Organisation Tot. tid
1 99 Zagòrska
Zagòrska
Alexandra
Anna
Bengtsfors BoIS 01:39:27,0
Gul Lopp 17. K-2 H-16. Start 10:06 (3 varv, 2 Lyft )
Placering Start nr. Efternamn Förnamn Organisation Tot. tid
1 82 Andersson
Kernen
Anton
Dennis
Katrineholms Kanotklubb 01:05:24,0
2 83 Bladh
Wedebrand
Oskar
Adam
Lidköpings Kanotförening 01:08:46,5
3 80 Tornebjer
Roos
Jonathan
Jonathan
Fridhemskanotisterna 01:08:54,6
4 84 Axelsson
André
Gustav
Kalle
Nyköpings Kanotklubb 01:09:42,9
5 81 Gustafsson
Bertilsson
Viktor
Linus
Karlstads Paddlarklubb 01:11:59,9
6 86 Svantesson
Bertilsson
Erik
Sebastian
Karlstads Paddlarklubb 01:16:29,1
85 Bärtås
Eckervad
Olof
Tobias
Växjö Kanot Club DNS
Gul Lopp 18. K-2 D-16. Start 10:09 (3 varv, 2 Lyft )
Placering Start nr. Efternamn Förnamn Organisation Tot. tid
1 93 Weiler
Weiler
Johanna
Matilda
Ängelholms Rodd & Kanot 01:17:11,0
2 94 Sander
Fransson
Maja
Elin
Malmö Kanotklubb 01:20:47,2
3 96 Sander
Begander
Thea
Hanna
Malmö Kanotklubb 01:21:39,0
4 91 Olsén
Lundberg
Märta
Emelie
Lidköpings Kanotförening 01:40:33,0
92 Carlsson
Lindström
Ida
Maria
Westerviks Kanotklubb DNF
90 Andersson
Sackbrook
Johanna
Paula
Jönköpings Kanotklubb DNS
95 Handzic
Lagerstam
Amna
Julia
Malmö Kanotklubb DNS
Orange Lopp 19. K-2 H-14. Start 10:12 (2 varv, 1 Lyft )
Placering Start nr. Efternamn Förnamn Organisation Tot. tid
1 86 Lindén
Andersson
Magnus
Erik
Nyköpings Kanotklubb 00:47:46,7
2 84 Westberg
Lija
Vilgot
William
Lidköpings Kanotförening 00:49:55,7
3 87 Brodén
Berg
Karl
William
Nyköpings Kanotklubb 00:52:07,6
4 85 Lundberg
Lundberg
Alfred
Oscar
Lidköpings Kanotförening 00:58:31,2
5 88 Abrahamsson
Abrahamsson
Ask
Yrla
Näsets Paddlarklubb 01:01:59,5
6 81 Hedin
Larsson
Eric
Pontus
Karlstads Paddlarklubb 01:02:53,5
82 Frykstedt
Svalberg
Mattias
Alexander
Karlstads Paddlarklubb DNF
80 Friedman
Gauffin
Joseph
Gustav
Brunnsvikens Kanotklubb DNS
83 Bertilsson
Bertilsson
Linus
Sebastian
Karlstads Paddlarklubb DNS
Orange Lopp 20. K-2 D-14. Start 10:15 (2 varv, 1 Lyft )
Placering Start nr. Efternamn Förnamn Organisation Tot. tid
1 90 Gustavsson
Thor
Claudia
Ebba
Bengtsfors BoIS 00:51:28,4
2 91 Thorn
Illovaara
Hanna
Jonna
Bengtsfors BoIS 00:51:43,7
3 93 Johanssson
Nordström
Alva
Amanda
Huskvarna Kanotklubb 00:51:54,7
4 92 Klahr
Engvall
Agnes
Elin
Huskvarna Kanotklubb 00:52:03,0
Grön Lopp 21. K-2 H-22. Start 11:30 (6 varv, 5 Lyft )
Placering Start nr. Efternamn Förnamn Organisation Tot. tid
1 92 Jaruta
Siverbrant
Rasmus
Magnus
Kungälvs Kanotklubb 01:57:54,5
2 90 Torstensson
Svensson
Emil
Emil
Bråvikens Kanotklubb 01:58:07,8
3 93 Ljungberg
Ljungberg
Björn
Magnus
Malmö Kanotklubb 02:01:00,8
4 91 Nyholm
Stålspets
Emil
Simon
Kanotsällskapet Ägir 02:08:40,2
5 94 Eriksson
Forsberg
Kim
Isak
Västerås Kanotförening 02:11:56,0
Grön Lopp 22. K-2 D-22. Start 11:35 (5 varv, 4 Lyft )
Placering Start nr. Efternamn Förnamn Organisation Tot. tid
99 Nielsen
Nilsson
Alexandra
Amanda
Malmö Kanotklubb DNS
Blå Lopp 23. K-2 H27+. Start 11:41 (3 varv, 2 Lyft )
Placering Start nr. Efternamn Förnamn Organisation Tot. tid
1 22 Orban
Johansson
Peter
Nils
Lödde Kanotklubb 01:16:45,5
2 23 Åkesson
Pennsäter
Stefan
Peter
Lödde Kanotklubb 01:18:58,6
3 21 Abrahamsson
Thorild
Sven
Jens
Näsets Kanotklubb
Kungälvs Kanotklubb
01:22:32,0
4 24 Andersson
Andersson
Håkan
Stefan
Näsets Paddlarklubb 01:24:32,8
5 25 Åkesson
Dahlqvist
Anders
Peter
Ängelholms Rodd & Kanot 01:38:32,0
20 Johansson
Klahr
Björn
Christian
Huskvarna Kanotklubb DNS